Ekologiczne materiały pokryciowe do mebli a wyroby rozpuszczalnikowe

Ekologiczne materiały pokryciowe do mebli a wyroby rozpuszczalnikowe

Środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone. Negatywnie wpływa to zarówno na faunę, florę, jak i na nas samych – chociaż możemy tego jeszcze nie odczuwać tak bardzo. Jeśli nic się nie zmieni, z biegiem czasu będzie tylko gorzej… Mimo że ekologiczność jest coraz bardziej popularna, często troska o środowisko przegrywa w walce z… pieniądzem. Spowodowane jest to przede wszystkim większą „opłacalnością” – opłacalnością dla portfela kupującego czy wytwórcy. Naturalne składniki są droższe, ale zdrowsze – mowa tutaj nie tylko o produktach spożywczych, ale również o np. barwnikach, które również można znaleźć w wersji ekologicznej, naturalnej i naturalnie droższej. Jeśli jednak mamy na uwadze dobro Ziemi i środowiska naturalnego, w miarę możliwości powinniśmy wybierać ekologiczne produkty.

Materiały pokryciowe w meblarstwie

Produkowane meble drewniane zawsze są w jakiś sposób wykończone – jest to warunek konieczny do zapewnienia meblom ochrony przed szkodliwymi warunkami i nadmiernym zużywaniem w trakcie eksploatacji. W opozycji do siebie stoją ekologiczne i sztuczne materiały pokryciowe. Firmy, które cenią sobie naturalne środowisko i dbają o nie, oferują swoim klientom meble pokryte naturalnymi wariantami pokrycia: woskami czy olejowoskami – są to jedne z najczęściej używanych sposobów wykańczania mebli drewnianych. W większości przypadków ostatni z najpopularniejszych rodzajów pokrycia – lakier – jest wyrobem sztucznym. Nie jest to jednak regułą, ponieważ stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się tzw. lakiery proszkowe (zielone lakiery), czyli produkty, które nie zawierają w swoim składzie ani rozpuszczalników, ani rozcieńczalników.

Przyjrzyjmy się bliżej ekologicznym sposobom wykańczania powierzchni meblowych. Wyróżniamy:

  • woski – wykorzystanie wosku do wykończenia mebli pociąga za sobą szereg zalet: mebel jest zabezpieczony przed działaniem wilgoci, wosk podkreśla naturalny rysunek drewna, wypełnia pory i niewielkie rysy, a wszystkie uszkodzenia można rekonstruować punktowo (jedynie w miejscu, które tego wymaga, nie trzeba zdzierać większych powierzchni). Wymaga jednak częstej konserwacji, ponieważ z biegiem czasu się wyciera – w takim przypadku należy ponownie zawoskować daną powierzchnię. Dokładnie wypolerowany mebel wykończony woskiem daje przyjemny połysk i jest bardzo delikatny w dotyku. Trzeba jednak uważać na gorące naczynia – nie wolno ich kłaść na meblach woskowanych, ponieważ, po pierwsze, stopią ochronną warstwę, a po drugie, pozostawią po sobie ślad;

  • olejowoski – to połączenie najlepszych cech olejów i wosków. Dzięki olejowi wnika głęboko w strukturę drewna, a tym samym zabezpiecza ją od wewnątrz, natomiast wosk sprawia, że również na powierzchni mebla tworzy się powłoka chroniąca mebel z zewnątrz. Olejowoskowe pokrycia nie wymagają tak częstej konserwacji, jak ma to miejsce w przypadku wosków. Olejowosk doskonale uwydatnia naturalną fakturę i usłojenie drewna;

  • zielone lakiery, o których mowa była kilka linijek wyżej.

W służbie ekologii można również skorzystać z naturalnych barwników, których pochodzenie jest roślinne, zwierzęce lub kopalne. Przykładowymi barwnikami naturalnymi są: ciemnobrunatny (sepia – pozyskiwana z woreczka czernidłowego mątwy), czerwony (santalina), niebieski (indygotyna – pozyskiwana z krzewu Indigofera tinctoria), żółty (kurkumina – jest otrzymywana poprzez ekstrakcję kłączy ostryżu długiego), brunatny/szary/oliwkowy/czarny (katechina – pozyskiwana z wyciągu garbarskiego z drewna i kory niektórych drzew tropikalnych, rosnących w Azji), odporny na działanie światła brunat kasselski oraz mniej odporny brunat Bismarcka.

Dlaczego lepiej wybrać ekologiczny sposób pokrycia mebli?

To proste – w trosce o środowisko i jakość wyrobu. Lakiery są tanie i proste w konserwacji, ale bywają szkodliwe i zwykle są tworzone sztucznie. Jeśli rozważamy jaki sposób wykończenia mebla wybrać, a mamy na wyciągnięcie ręki naturalne sposoby pokrycia powierzchni mebli, warto dwa razy się zastanowić, na które rozwiązanie się zdecydujemy. W parze z naturą idzie jakość, temu nie da się zaprzeczyć. Czy jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie? Odpowiedź na postawione pytanie pozostawiam każdemu zainteresowanemu.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl

Opublikowany 2016-10-19 przez Kuba Srebrzyński Meble, Technologia drewna 0 4034

Napisz komentarzOdpowiedz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Archiwum bloga

Kategorie bloga

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy

Przeszukaj bloga

Artykuły powiązane

 


FACHOWI KONSULTANCI

Nasi pracownicy to wykwalifikowany zespół ludzi, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie i udzielą fachowej porady w dziedzinie mebli.

 


BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Klient może zapłacić za zakupiony towar przy odbiorze, skorzystać z bezpiecznych płatności elektronicznych PayU oraz PayPal lub wykonać przelew na konto.

 


DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Zamówiony towar dostarczamy do klienta własnym środkiem transportu, zapewniając jednocześnie fachowy montaż oraz wniesienie mebli.

 


POZYTYWNE OPINIE

Posiadamy szereg zadowolonych klientów, a jakość produkowanych mebli potwierdzają pozytywne opinie.

Porównaj 0
Poprzedni