Czym różnią się lakiery, woski i olejowoski stosowane do barwienia mebli?

Czym różnią się lakiery, woski i olejowoski stosowane do barwienia mebli?

Naturalny kolor i zapach drewna potrafią urzec swoim urokiem, jednak korzystanie z mebli, które nie są wykończone, nie jest rozsądnym zachowaniem. Meble, których drewno znajdowałoby się w stanie surowym, pozostałyby niezabezpieczone w żaden sposób przed wieloma czynnikami, które nieraz są zagrożeniem zarówno dla mebla, jak i dla samego drewna. Mowa tutaj o codziennej eksploatacji mebli wraz z możliwością ich uszkodzenia, zabrudzenia itd. Meble drewniane powinny być wykończone na jeden z popularnych sposobów, dzięki czemu będą bardziej odporne na czyhające zewsząd niebezpieczeństwa. Najbardziej popularnymi sposobami wykańczania powierzchni drewnianych są: lakierowanie, woskowanie oraz pokrywanie drewna olejem. W wielu przypadkach są to produkty bezbarwne, które nie zakrywają naturalnej faktury drewna, dzięki czemu wciąż możemy się nią cieszyć, jednocześnie będąc spokojnym o nasze meble. Drewno możemy również wykończyć na podane wyżej sposoby, ale w wariancie barwiącym. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

Woski barwiące

Powierzchnia mebla wykończonego woskiem (i dokładnie wypolerowanego) jest delikatna i subtelna, a jej połysk nieco spatynowany. Wosk wypełnia drobne ubytki i zabezpiecza drewno przed wilgocią. Woskowanie podkreśla usłojenie i naturalną strukturę drewna. Wśród wosków nadających barwę wyróżnia się:

  • woski kolorowe – nadają drewnu delikatnego ożywienia kolorem, podkreślają wcześniej zabejcowane powierzchnie. Przez niewielką zawartość pigmentu nie zabarwią drewna;

  • woski barwiące – w przeciwieństwie do poprzednika zawierają bardzo dużą ilość pigmentu, dzięki czemu barwią drewno, nadając mu głębi i zwiększając intensywność koloru;

  • woski wybielające – jak sama nazwa wskazuje barwią drewno na biały kolor, dzięki czemu np. drewno dębowe wygląda na starsze, a sosnowe tak, jakby było zabejcowane. Wosk wnika w pory drewna i wypełnia je.

Woskowanie barwiące wpływa przede wszystkim na estetykę mebla, nadaje mu zupełnie nowe oblicze, a przy okazji zabezpiecza drewno tak jak zwykły (bezbarwny) wosk. Niewątpliwą zaletą wosków jest ich naturalne pochodzenie.

Olejowoski barwiące

W przypadku olejowosków korzystamy z podwójnej dawki zalet – wykorzystujemy te pochodzące od olejów (czyli głębokie wnikanie w strukturę drewna i zabezpieczanie jej od wewnątrz) oraz od wosków (tworzenie zabezpieczającej przed wilgocią warstwy ochronnej na powierzchni mebla). Powstała powłoka, prócz właściwości hydrofobowych, odbija również promienie UV i ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga do siebie kurzu. Olejowoski występują w zróżnicowanych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy powinien znaleźć odpowiednią barwę. Olej „moczy” drewno, nadając mu wyrazistości – w połączeniu z kolorem, który podkreśli usłojenie drewna, powstaje estetycznie doskonałe dzieło. W dotyku powierzchnia mebla zabarwionego olejowoskiem przywodzi na myśl aksamit – styczność z nią jest zatem przyjemna. Wybór kolorów jest dość mocno ograniczony w stosunku do wykończenia w postaci lakierów. Podobnie jak w przypadku wosków, olejowoski mają naturalne pochodzenie.

Lakiery barwiące

Lakiery w przeciwieństwie do poprzedników nie ożywiają koloru drewna, nie uwydatniają usłojenia, wręcz przeciwnie – delikatnie je tłumią. Efekt jest zatem odwrotny od wcześniej opisywanych, ale niemniej ciekawy, więc z pewnością przypadnie do gustu wielu zainteresowanym. Lakier chroni powierzchnię mebla przed zabrudzeniem, wilgocią, kurzem – w tym aspekcie nie wyróżnia się szczególnie na tle wosków i olejowosków. Zabezpiecza on jednak jedynie powierzchnię drewna, nie wnika głęboko w jego strukturę. Kolorowy lakier najłatwiej jest dobrać z katalogu, zupełnie jak farbę – producenci zwykle oferują bardzo szeroki wybór. Znaczącą cechą, która różni lakiery i woski/olejowoski jest pochodzenie – lakiery nie są naturalne, lecz sztuczne.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Opublikowany 2016-10-19 przez Kuba Srebrzyński Technologia drewna 0 9490

Napisz komentarzOdpowiedz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Archiwum bloga

Kategorie bloga

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy

Przeszukaj bloga

 


FACHOWI KONSULTANCI

Nasi pracownicy to wykwalifikowany zespół ludzi, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie i udzielą fachowej porady w dziedzinie mebli.

 


BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Klient może zapłacić za zakupiony towar przy odbiorze, skorzystać z bezpiecznych płatności elektronicznych PayU oraz PayPal lub wykonać przelew na konto.

 


DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Zamówiony towar dostarczamy do klienta własnym środkiem transportu, zapewniając jednocześnie fachowy montaż oraz wniesienie mebli.

 


POZYTYWNE OPINIE

Posiadamy szereg zadowolonych klientów, a jakość produkowanych mebli potwierdzają pozytywne opinie.

Porównaj 0
Poprzedni
Następny