Meble sosnowe – jak dobrze wysuszyć i przygotować drewno?

Meble sosnowe – jak dobrze wysuszyć i przygotować drewno?

Suszenie drewna jest jednym z etapów, które drewno przechodzi zanim zostanie ostatecznie przygotowane do końcowej obróbki, a dzięki pracy specjalistów oraz nowoczesnych maszyn zamieni się w meble drewniane. Jest to zarazem jedna z najważniejszych czynności, którą należy wykonać ze ściętym i pociętym drewnem. Drzewo tuż po ścięciu nie nadaje się do wykorzystania w żaden sposób w meblarstwie i stolarstwie. Spowodowane jest to zbyt dużą ilością wody, którą w sobie zawiera – stąd potrzeba jego wysuszenia. Istnieją różne sposoby suszenia drewna – wybór najlepszego zależy przede wszystkim od dalszego przeznaczenia drewna, a także indywidualnych możliwości właściciela.

Doprowadzanie drewna do pożądanej wilgotności

Świeżo ścięte drzewo w zależności od gatunku i miejsca występowania może osiągać znaczną wilgotność. Przeznaczenie drewna decyduje o tym jaka musi być minimalna wilgotność, aby mogło ono zostać użyte. W przypadku drewna opałowego parametr ten musi kształtować się na poziomie 15-20% – drewno znajduje się wtedy w stanie powietrzno suchym. Stan ten osiągany jest dzięki suszeniu drewna na świeżym powietrzu. Nie może być ono jednak składowane w dowolny sposób. Konieczne jest przestrzeganie zasad, które ograniczą możliwość pojawienia się niepożądanych skutków suszenia (deformacji drewna, sinienia, zagrzybienia – wady te występują głównie na skutek złego przechowywania i źle przeprowadzonego procesu suszenia). Aby uzyskać stan powietrzno suchy trzeba drewno ułożyć w sztaple na np. betonowych słupkach podporowych o wysokości 0,5-0,75 m (w zależności od wilgotności gruntu). Konieczne jest używanie przekładek dla każdej warstwy – pozwalają one na swobodny przepływ powietrza. To właśnie powietrze i jego odpowiednia cyrkulacja są najważniejsze dla prawidłowego wysuszenia drewna. Ułożone drewno musi być solidnie zadaszone, więc jeszcze lepszym pomysłem niż układanie go w sztaplach na świeżym powietrzu jest zrobienie tego w otwartej hali – oczywiście jeśli tylko istnieje taka możliwość. Proces suszenia drewna na wolnym powietrzu jest zwany sezonowaniem. Czas, który drewno powinno „przeleżeć” by uzyskać odpowiednią wilgotność wylicza się ze wzoru M = k*d, gdzie M to liczba miesięcy, k to współczynnik inny dla każdego rodzaju drewna (dla sosny wynosi 4,5), a d to grubość suszonej tarcicy wyrażona w centymetrach. Zatem przykładowo, jeśli suszymy deski sosnowe o grubości 2 cm, to czas, który powinniśmy poświęcić na jego suszenie wyliczamy następująco: M = 4,5*2. Prosty rachunek daje liczbę 9, czyli powinno to być 9 miesięcy.

Drewno przeznaczone do wykorzystania w meblarstwie i stolarstwie powinno mieć jeszcze niższą wilgotność. Optymalną wartością jest przedział od 6 do 10%. Aby doprowadzić drewno do takiego poziomu wilgotności nie wystarczy suszenie na powietrzu. Oczywiście można to zrobić i sprowadzić drewno do poziomu 15% wilgotności, jednak kolejnym krokiem musi być przeniesienie drewna do specjalnie przeznaczonego do tego pomieszczenia – suszarni. Jednym z rodzajów suszarni jest suszarnia komorowa. Suszenie w tym miejscu opiera się na zjawisku konwekcji, czyli procesie unoszenia się ciepła. Proces ten polega na przemieszczaniu się gorącego powietrza lub innego gazu, który przekazuje ciepło drewnu, jednocześnie pobierając z niego wilgotność. Aby ten proces mógł zachodzić należy zadbać o odpowiedni mikroklimat w suszarni (dopasowana temperatura i optymalna wilgotność). Suszenie w oparciu o zjawisko konwekcji odbywa się w trzech etapach. Pierwszym z nich jest suszenie wstępne, w którym drewno ogrzewane jest do temperatury o mniej więcej 10°C wyższej, niż początkowa (podniesienie temperatury do około 60°C pozwoli na neutralizację rozwijających się grzybów). Kolejnym etapem jest suszenie właściwe, które – jak sama nazwa wskazuje – polega na doprowadzeniu drewna do wilgotności 6-10%. Ostatnim etapem jest suszenie wyrównawcze, mające na celu wyrównanie wilgotności na całej powierzchni suszonego drewna.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.hacienda.pl

Opublikowany 2016-10-19 przez Kuba Srebrzyński Technologia drewna 0 15457

Napisz komentarzOdpowiedz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Archiwum bloga

Kategorie bloga

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy

Przeszukaj bloga

Artykuły powiązane

 


FACHOWI KONSULTANCI

Nasi pracownicy to wykwalifikowany zespół ludzi, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie i udzielą fachowej porady w dziedzinie mebli.

 


BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Klient może zapłacić za zakupiony towar przy odbiorze, skorzystać z bezpiecznych płatności elektronicznych PayU oraz PayPal lub wykonać przelew na konto.

 


DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Zamówiony towar dostarczamy do klienta własnym środkiem transportu, zapewniając jednocześnie fachowy montaż oraz wniesienie mebli.

 


POZYTYWNE OPINIE

Posiadamy szereg zadowolonych klientów, a jakość produkowanych mebli potwierdzają pozytywne opinie.

Porównaj 0
Poprzedni
Następny