Jak prawidłowo szlifować powierzchnię drewna przed malowaniem mebli?

Jak prawidłowo szlifować powierzchnię drewna przed malowaniem mebli?

Meble drewniane są niezwykle trwałe, szczególnie jeśli porównamy je z meblami z płyty. Niestety nawet najlepsze produkty z biegiem czasu (w tym przypadku mówimy o naprawdę dużych przedziałach czasowych) ulegają mniejszym lub większym uszkodzeniom. Tu odpadnie kawałek lakieru, tam pojawi się jakieś zadrapanie, gdzieniegdzie wystąpi delikatna nierówność powierzchni. Mimo że żyjemy w czasach, w których ludzie często zamiast naprawiać coś, co się popsuło, wolą od razu kupić nowe – bo łatwiej, bo szybciej, bo wygodniej – to nic nie stoi na przeszkodzie by nadać starym meblom drewnianym zupełnie nowe życie. Naprawa i wyrównanie powierzchni, zmiana koloru, zabezpieczenie drewna – to wszystko jest w zasięgu naszej ręki. Wystarczy trochę wolnego czasu, kilka narzędzi i dobre chęci. Szlifowanie potrafi zdziałać cuda i jest pierwszym krokiem do odnowienia naszych mebli drewnianych.

Przygotowanie narzędzi i szlifującego

Aby odrestaurować nasze meble musimy je (i siebie) odpowiednio do tego przygotować. Po pierwsze BHP. Bezwzględnie musimy uzbroić się w maseczkę przeciwpyłową – podczas pracy powstanie trochę szkodliwego dla organizmu pyłu. Trzeba również zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym będziemy pracować – powstający pył jest łatwopalny, a przy dużym natężeniu wybuchowy! Przydadzą się również rękawice oraz okulary (jeśli będziemy korzystać ze szlifierki elektrycznej).

Z narzędzi będziemy potrzebować papieru ściernego o różnej gramaturze (dobrze jest mieć pod ręką więcej niż jeden rodzaj – im więcej, tym dokładniej wyrównamy powierzchnię mebla). Należy pamiętać, że szlifowanie – niezależnie od tego czy wykonujemy je ręcznie czy mechanicznie – zaczynamy zawsze od najgrubszych ziaren – czyli przykładowo K40, a każdy kolejny szlif wykonywać ziarnem dwa razy drobniejszym od poprzedniego – wszystko zależy od tego w jakim stanie jest mebel. Zatem odpowiednia kolejność to: K40, K80, K160). Nie obejdzie się również bez czystego pędzla, wilgotnej szmatki lub odkurzacza – posłużą one do odpylania szlifowanej powierzchni oraz opcjonalnie drugiego pędzla i rozcieńczonego lakieru podkładowego. Wspomniana już wyżej szlifierka elektryczna znacznie usprawni naszą pracę, więc również dobrze jest mieć możliwość jej użycia, choć nie jest to warunkiem koniecznym do przeprowadzenia prac.

Szlifowanie

Proces szlifowania jest zaliczany do skrawania – w tym przypadku materiałem skrawającym jest papier ścierny, a dokładniej – jego ziarno. Meble drewniane szlifuje się w celu usunięcia nierówności powierzchni, pozbycia się warstwy starego lakieru, usunięcia zanieczyszczeń, a tym samym przygotowania mebla na ponowne malowanie. Odpowiednio przeprowadzony proces szlifowania pozwoli na dokładne pomalowanie i cieszenie się odnowionym meblem przez kolejne lata.

Pierwszym krokiem jest ocenienie warstwy lakieru. Jeśli jest ona w niezłym stanie, wystarczy ją zmatowić papierem ściernym – nie trzeba ścierać jej do samego drewna. Sprawa ma się inaczej w przypadku, gdy chcemy zmienić kolor mebla lub warstwa lakieru jest poważnie uszkodzona, łuszczy się itd. Wtedy mebel przecieramy papierem ściernym aż do surowego drewna. Jak już wspominałem, zaczynamy od największej posiadanej gramatury papieru ściernego i stopniowo ją zmniejszamy. Przed kolejnymi zmianami odpylamy powierzchnię czystym pędzlem/szmatką/odkurzaczem. Odpylanie jest bardzo ważne, ponieważ każdy pozostały na meblu pyłek wpłynie na przyczepność farby i będzie wyczuwalny po pomalowaniu.

Niezależnie od sposobu szlifowania, bezwzględnie trzeba pamiętać o tym, że szlifować musimy zgodnie z kierunkiem włókien drewna. W przeciwnym przypadku szlifowanie zakończy się fiaskiem – powierzchnia mebla może zostać porysowana, a tego przecież nie chcemy. Cała powierzchnia mebla powinna być równomiernie przeszlifowana. Jeśli tak się nie stanie, możemy mieć problem z pomalowanym meblem – w miejscach dokładnie wyszlifowanych lakier będzie jaśniejszy niż w miejscach nieco bardziej chropowatych. Przed ostatnim szlifowaniem możemy przemalować powierzchnię mebla rozcieńczonym lakierem podkładowym, co pozwoli na pozbycie się odstających włosków przy końcowym szlifie.

To wszystko, powierzchnia mebla jest gotowa do malowania. Prawda, że proste?

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl

Opublikowany 2016-10-19 przez Kuba Srebrzyński Technologia drewna 0 12158

Napisz komentarzOdpowiedz

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

Archiwum bloga

Kategorie bloga

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy

Przeszukaj bloga

 


FACHOWI KONSULTANCI

Nasi pracownicy to wykwalifikowany zespół ludzi, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie i udzielą fachowej porady w dziedzinie mebli.

 


BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Klient może zapłacić za zakupiony towar przy odbiorze, skorzystać z bezpiecznych płatności elektronicznych PayU oraz PayPal lub wykonać przelew na konto.

 


DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Zamówiony towar dostarczamy do klienta własnym środkiem transportu, zapewniając jednocześnie fachowy montaż oraz wniesienie mebli.

 


POZYTYWNE OPINIE

Posiadamy szereg zadowolonych klientów, a jakość produkowanych mebli potwierdzają pozytywne opinie.

Porównaj 0
Następny